O fundacji
Fundacja została zarejestrowana w 2019 r. Niemniej – pracujemy wspólnie w zespole od wielu lat. Nasze główne pole działania to wsparcie kobiet-migrantek.
Współpracujemy także z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi (Koalicja Karat, Fundacja Inna Przestrzeń, Feminoteka, UNHCR) prowadząc warsztaty dla uchodźczyń i migrantek ekonomicznych, dorosłych i dziewcząt w ośrodkach dla uchodźców i poza nimi. Przez kilka lat prowadziłyśmy zlecaną nam corocznie przez UNHCR serię warsztatów przeciwprzemocowych dla kobiet w ośrodkach dla cudzoziemców. W niektórych z nich (tych położonych daleko od dużych miast) nasze zajęcia były jedyną ofertą ze strony NGO dla mieszkańców.
W 2015 r. członkinie naszego zespołu brały udział w grupie roboczej ds. przemocy wobec kobiet w Międzysektorowym Forum Lokalnych Polityk Migracyjnych. Nasza członkini działa w European Network of Migrant Women oraz zespole ds. migrantek przy Kongresie Kobiet.
W 2016 r. członkinie naszego zespołu realizowały projekt pod auspicjami Fundacji Wolna Syria, który miał zbudować wsparcie dla przyszłych relokowanych uchodźczyń z Syrii („Pomoc uchodźczyniom po doświadczeniu przemocy ze względu na płeć”).
W 2020 już jako Fundacja brałyśmy udział w programie WzmocniOne realizowanym przez Ashoka Polska. Znalazłyśmy się w gronie 10 finalistek i realizowałyśmy pilotaż polegający na wsparciu doradczym, mentoringowym i finansowym dla 7 kobiet i dziewczyn z doświadczeniem uchodźstwa – w efekcie kilka kobiet zostało skontaktowanych z potencjalnymi stażo- i pracodawcami w wymarzonych branżach, kilka otrzymało gotówkę na przetrwanie trudnego okresu pandemii. Obecnie jedna z członkiń Fundacji została zaproszona do jury kolejnej edycji konkursu.
Od lutego 2022 wszystkie jesteśmy zaangażowane w działania wspierające uchodźczynie z Ukrainy w Polsce oraz uchodźczynie wewnętrzne w Ukrainie.
Przez kilka lat wspólnej pracy zbudowałyśmy wokół siebie sieć współpracowniczek (trenerów antyprzemocowych dla mężczyzn, rosyjsko- anglo i arabskojęzycznych psycholożek, lekarek i prawniczek), z wsparcia których korzystamy.
Dwie nasze członkinie są doświadczonymi trenerkami WenDo, dwie – metody trauma sensitive yoga, wszystkie pracujemy w kilku językach (polski, rosyjski, ukraiński, angielski).
Władze fundacji
Jolanta Gawęda
prezeska zarządu
Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt metodą WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, ekspertka przeciwprzemocowa, certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy.
Dyżurantka telefonu antyprzemocowego, prowadzi szkolenia i warsztaty, zajmuje się wolontariatem.
Olesya Malyugina
członkini zarządu
Trenerka samoobrony i asertywnosci dla kobiet i dziewcząt WenDo. Ma dziesięcioletnie doświadczenie w pracy na rzecz migrantek i uchodźczyń (współpraca m.in. ze Stowarzyszeniem Homo Faber, Stowarzyszeniem dla Ziemi, UNHCR, Feminoteką, Fundacją Inna Przestrzeń, Fundacją Wolna Syria, Różnosferą, Koalicją Karat).